Szczenięta
Jak wybrać szczeniaka
Wspólne mieszkanie
Gdy spotkamy ładnego, słodkiego szczeniaka w chwili zakupu często nie myślimy o tym, że jest to obowiązek na co najmniej kilkanaście lat psiego życia. Inną podobną sytuacją jest gdy do zakupu skłania nas naleganie dziecka, często jest to decyzja podjęta pod wpływem impulsu.
Najczęściej psy kupione bez przemyślenia stają się mieszkańcami schronisk, bo przecież w pewnym momencie zaczynają się nudzić lub jesteśmy nimi rozczarowani.
Uczulenie na sierść
Gdy jeden z domowników jest alergikiem, sprawdźmy czy nie jest uczulony na sierść psów i wybierajmy rasy nie powodujące alergii np. chińskiego grzywacza.
Rasa dla mnie
Poznajmy charakter psa danej rasy, wymagania bytowe, koszty utrzymania oraz zabiegi jakim będziemy musieli go poddawać.
W przypadku ras wymagających pielęgnacji włosa, zadajmy sobie pytanie czy będziemy mieli czas na pielęgnację i chęci oraz nie będzie nas irytować obfite wypadanie włosa. W przypadku ras potrzebujących ruchu, czy będziemy mogli im to zapewnić? - zaangażować się w długie spacery, zabawy, wycieczki rowerowe.
Wybór płci
Mniej dominujące i łatwiejsze w ułożeniu są suczki. Są one bardziej przymilne niż psy i bardziej pilnują się właściciela i domu. Psy za to są bardziej niezależne i ich wygląd jest na ogół bardziej imponujący niż suczki z tej samej rasy.
Posiadanie suczki to konieczność pilnowania jej podczas cieczki. Piesek niewątpliwie będzie powodem niszczenia drzew i krzewów znacząc co chwila na nich swój teren.
Charakter szczeniaka
Jeśli jesteśmy konsekwentni to możemy wziąć najodważniejzego szczeniaka z miotu. Jeśli nie umiemy egzekwować swoich praw lepiej wziąć szczenię łagodne.
Do dyspozycji przy wyborze szczeniaka z miotu są odpowiednie testy jednak najlepiej spytać hodowcy, bo to on obserwuje szczeniaki od momentu narodzin i dobierze lub poleci nam najodpowiedniejsze zwierzę.
Wygląd szczeniaczka
Kupując szczeniaka należy zwrócić uwagę zarówno na warunki panujące w hodowli jak i kondycję zdrowotną suki - matki szczeniaczków.
Warto sprawdzić w książeczce zdrowia psa, czy był on odrobaczany i ile razy, jakie ma już szczepienia, pytamy jakie i kiedy musi mieć następne zabiegi. Pierwsze szczepienie i 2-3 krotne odrobaczenie powinien już mieć za sobą.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy szczeniaki są zadbane i czyste, czy mają miękki brzuszek, bo brzuch nie powinien być twardy i opuchnięty. Nie powinny mieć żadnych wysięków z oczu i uszu, ani problemów skórnych.
Prawidłowo odchowane szczenięta nie powinny bać się człowieka ani wyciągniętej do nich ręki, powinny być skore do zabawy i radosne. Powinny pewnie się poruszać a nawet skakać. Jeśli mamy w planie wystawy należy sprawdzić kątowanie szczeniaka, czyli ustawienie kości kończyn pod odpowiednim katem w stosunku do siebie i do poziomu. Poza dobrym kątowaniem bardzo ważne jest też, aby przód i tył był zbalansowany, czyli aby takie samo było kątowanie odpowiadających sobie partii.
Należy sprawdzić zgryz prawidłowym jest zdgryz nożycowy. Sprawdzić należy kompletne uzębienie w zależności od wieku szczeniaka. Zęby mleczne sieczne (ostre) wyrastają między 1 a 2 miesiącem życia i są to: cęgi, średniaki, okrajki i kły. Po 2 miesiącu życia siekacze rozstępują się na skutek rozszerzania się kości międzyszczękowej i szczęki dolnej. W wieku 2-4 miesięcy zęby mleczne zaczynają już się ścierać. Zmiana cęgów, średniaków i okrajek następuje w 4-5 miesiącu po urodzeniu, natomiast zmiana kłów w 6 miesiącu życia.
U piesków należy sprawdzić jąderka. Często w wieku, kiedy odbieramy szczenię jąderka mogą jeszcze nie być wyczuwalne lub znajdować się dopiero w kanałach. Wtedy trzeba pamiętać i czuwać nad tym i na bieżąco kontrolować czy już zeszły. Zaniedbań bowiem nie da się później naprawić, a jądro, które nie zstąpiło do moszny usuwa się z jamy brzusznej operacyjnie, gdyż pozostawienie go tam jest niebezpieczne dla psa. Niestety brak choćby jednego jądra w mosznie jest wadą dyskwalifikującą z wystaw w każdej rasie, gdyż wnętrostwo jest dziedziczne.