Oddział
HISTORIA ODDZIAŁU
50 LAT DZIAŁALNOŚCI ODDZIAŁU LUBELSKIEGO ZKwP
Na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku zrodził się pomysł powołania do życia Oddziału ZKwP w Lublinie. W roku 1960 zawiązał się komitet organizacyjny, który na podstawie zezwolenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Urzędu Spraw Wewnętrznych w dniu 27 listopada 1960 roku powołał do życia Oddział ZKwP z siedzibą w Lublinie.
Pierwszym przewodniczącym placówki wybrany został Antoni Żebracki, a sekretarzem - Antoni Siwecki. W chwili powstania Oddział liczył 15 członków. Byli to: Marian Budzyński, Antoni Chmielewski, Jan Czarnecki, Marek Florkiewicz, Stanisław Hruszkowski, Zofia Kryńska, Stanisław Krynicki, Antoni Kowalewski, Franciszek Mika, Janusz Pałkowski, Edward Siwecki, Stanisław Sydor, Jerzy Urbanowicz, Zbigniew Wielicki, Antoni Żebracki.
Pierwszą siedzibą Oddziału był sklep zoologiczny Państwa Siweckich przy ul. 1-go Maja. Początki działalności były bardzo trudne. Oddział borykał się z problemami lokalowymi i finansowymi. W roku 1962 z funkcji przewodniczącego zrezygnował A.Żebracki (w związku z wyjazdem na stałe do Wrocławia), zmarł E. Siwecki - współtwórca naszego Oddziału. Jednakże dzięki determinacji kilku członków, Zarząd Główny ZKwP nie zlikwidował lubelskiej placówki. W 1962 roku wybrano nowy zarząd. Prezesem Oddziału został prof. Stanisław Tarkiewicz, który funkcję tę pełnił nieprzerwanie aż do 1983 roku.
Przez kolejne kadencje Przewodniczącymi Oddziału Lubelskiego byli:
- od 1983 r. - Tadeusz Twardzisz
- od 1986 r. - Zenon Pelak
- od 1987 r. - Ryszard Kroczyński
- od 1991 r. - Gabriel Karski
- od 1992 r. - Tadeusz Twardzisz
- od 1995 r. - Wiesława Krawczyk
- od 2005 r. - Andrzej Tyburczyk
W tym miejscu warto również przytoczyć kilka nazwisk osób, których ogromna pasja, społeczna postawa, zaangażowanie, otwartość na ludzi, przyczyniły się do prężnego rozwoju Oddziału w Lublinie. Byli to: B. Czarnołuska, H. Dmowska, Z. Siwecka, W.Studziński, K. Zatorski, S. Żak.
Szczególne wyrazy uznania należą się Halinie Dmowskiej, która począwszy od lat 70-tych, przez niespełna 40 lat czuwała nad rozwojem hodowli psów rasowych w naszej placówce, pełniąc przez wiele lat funkcję Przewodniczącej Komisji Hodowlanej. "Zarażała" pasją kynologiczną nowe pokolenia, otaczała opieką nowych członków, przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie.
Aktywnie uczestniczyła w propagowaniu hodowli psów rasowych poprzez organizowanie pogadanek, odczytów i pokazów psów w klubach osiedlowych, prowadząc zajęcia w trakcie kursów asystenckich, a także wykłady dla studentów Akademii Rolniczej z zakresu amatorskiej hodowli psów rasowych. Była "Pierwszą Damą" lubelskiej kynologii. Osobą o wielkim sercu, o wielkiej kulturze osobistej, niezwykłej intuicji w kontaktach z drugim człowiekiem, olbrzymiej wiedzy i znawstwie wielu dziedzin kynologii, całowicie i dozgonnie oddanej swojej wielkiej pasji życia jaką była właśnie kynologia.
Halina Dmowska położyła wielkie zasługi nie tylko dla lubelskiego ośrodka, ale także dla polskiej kynologii, co znalazło swój wyraz w licznych odznaczeniach przyznawanych przez Zarząd Główny ZKwP oraz organa władzy państwowej województwa lubelskiego. Jej śmierć w 2007 roku była dla nas wszystkich niepowetowaną stratą.
Warto również przytoczyć nazwiska osób, które przez minione 50 lat sprawowały funkcję sekretarzy czy kierowników biura Oddziału, gdyż bez ich ciężkiej, rzetelnej i często niedocenianej pracy, niemożliwa byłaby sprawna obsługa wszystkich członków i sekretariatu naszej placówki. Do grona tego należeli: M.Florkiewicz, K. Zamorski, A.Dygdała, J.Grądkowski, E.Wątorska i sprawująca do dziś tę funkcję A.Duda.
Na przestrzeni minionych 50 lat zmianom ulegała siedziba Oddziału. Początkowo mieściła się na ul. 1-go Maja, później przy ul. Lubartowskiej, następnie na ul. Zielonej, by od 1994 roku na stałe zagościć przy ul. Dolnej Panny Marii w Lublinie.
Zmieniała się także struktura organizacyjna Oddziału. Rozwój działalności i wzrost liczby członków dały asumpt do podziału kompetencji, co znalazło swój wyraz w powoływaniu kolejnych sekcji. Liczba i profil sekcji ulegały zmianom w zależności od potrzeb a także popularności danych grup psów. Obecnie w Oddziale Lubelskim działa 17 sekcji obejmując merytoryczną opieką właścicieli wszystkich psów zarejestrowanych w naszej placówce.
Od roku 2006 Oddział Lubelski jest również siedzibą Klubu Welsh Corgi.
Wymiernym przejawem działalności Oddziału było i jest organizowanie wystaw psów rasowych. Pierwsza lubelska wystawa zorganizowana została 31 maja 1964 roku na stadionie "Lublinianki". Począwszy od lat 70-tych impreza ta odbywała się corocznie (za wyjątkiem okresu stanu wojennego) na stadionie "Sygnał". W latach 1984 - 1985 miejscem wystaw było miasto Puławy. W drugiej połowie lat 80-tych imperza powróciła do Lublina, a organizowana była na terenie stadionów "Sygnał" i "Budowlani", w obiektach MOSiR "Bystrzyca", stadionie "Start", by od 2009 roku gościć na stadionie "Avii" w Świdniku. Początkowo wystawy organizowane przez Oddział Lubelski miały rangę wystaw okręgowych, od lat 90-tych mają rangę wystaw krajowych.
Nasz Oddział wielokrotnie organizował też wystawy klubowe: Psów Pasterskich Niepolskich , Psów Molosowatych, Bokserów, psów V, VI i VIII grupy FCI, a ostatnio wystawy klubowe Welsh Corgi.
Jak pokazują statystyki, odnotowuje się stały wzrost liczby wystawców, liczby zgłoszonych psów i liczby odwiedzającej tą imprezę kynologiczną publiczności, co niewątpliwie świadczy o caraz większej popularności lubelskiej wystawy. Od lat przy okazji wystaw, Oddział Lubelski organizuje pokazy tresury i wyszkolenia psów, agility, konkursy Młodego Prezentera, a także konkursy plastyczne dla najmłodszych.
Co roku odbywają się także spotkania członków , podsumowujące osiągnięcia wystawowe poszczególnych psów zarejestrowanych w naszym Oddziale. Z inicjatywy Wioletty Tuszyńskiej - Boguckiej i dzięki niestrudzonej pracy Iwony Łuczak, od 2007 roku organizowany jest ranking wystawowy, odzwierciedlający sukcesy lubelskich psów. A mamy się czym szczycić, gdyż wielu przedstawicieli pochodzących z lubelskich hodowli, jak też i będących w rękach członków lubelskiego oddziału zdobywa najwyższe trofea wystawowe, godnie reprezentując nasz Oddział na ringach w kraju i poza jego granicami.
W plan roczny Lubelskiego Oddziału, już od pierwszych lat istnienia, wpisały się także kursy tresury, szkolenia PT i PO, na które uczęszczali zarówno członkowie ZK jak i osoby posiadające psy nierasowe. Od lat Oddział organizuje także przeglądy hodowlane i testy psychiczne. Grono członków systematycznie z roku na rok powiększało się, by w 1987 roku zamknąć się liczbą 960 osób.
Kolejne lata przyniosły znaczący spadek tej liczby, a od drugiej połowy lat 90 tych znów odnotowujemy systematyczny wzrost osób zarejestrowanych w naszej placówce.
Obecnie w Oddziale zarejestrowanych jest 650 członków i 1229 psów różnych ras. Grono sędziowskie tworzą sędziowie międzynarodowi: Mirosław Olejnik i Mirosław Redlicki, sędziowie krajowi - Iwona Krupa, Edyta Sweklej i Andrzej Tyburczyk, sędziowie prób pracy :Krzysztof Fryc, Włodzimierz Pyryt i Piotr Zając.
Opracowanie:
Ewa Ostapczuk-Gębka